Preskočiť na hlavný obsah Preskočiť na bočnú lištu

Vydanie pracovného zošita Slováci v rovnošatách 1848 – 2020 (II.)

Vypublikované:
Vydanie pracovného zošita Slováci v rovnošatách 1848 – 2020 (II.)
Vydanie pracovného zošita Slováci v rovnošatách 1848 – 2020 (II.)

V súčasnosti zohráva prezentačná a vzdelávacia činnosť múzeí dôležitú úlohu aj vo výchove a vzdelávaní žiakov a študentov. Vojenské historické múzeum, ktoré je jedinou špecializovanou inštitúciou svojho druhu na Slovensku, si preto tiež kladie za cieľ aktívne rozvíjať svoju činnosť aj v tejto oblasti. Hoci sú vojenské dejiny súčasťou našej histórie a militárie ako hmotné pamiatky neodmysliteľne patria k nášmu kultúrnemu dedičstvu, poznanie historického kontextu vychádza u mnohých návštevníkov len z vedomostí, ktoré nadobudli počas svojho štúdia. Faktom je, že táto náročná téma nie je súčasťou učebných osnov a žiaci a študenti sa s touto problematikou stretávajú len okrajovo.

Napriek tomu si vojenské dejiny získavajú čoraz väčšiu priazeň aj u mladších generácií. Práve tento rastúci záujem „o veci vojenské“ sa stal impulzom pre vznik múzejno-pedagogických materiálov, ktoré rozširujú vedomosti získané na hodinách dejepisu. Autori Lukáš Danko a Viera Jurková využili pri ich tvorbe stálu expozíciu Slováci v rovnošatách 1848-2020, ktorá poskytuje celkový prierez vojenskými dejinami Slovenska od prvého vojenského vystúpenia slovenských dobrovoľníkov počas revolúcie v Uhorsku v rokoch 1848/1849 až po súčasné pôsobenie slovenských vojakov v rámci OS SR. Kým prvý diel, vydaný v roku 2023, bol zameraný na cieľovú skupinu najmenších návštevníkov, predstavovaný druhý diel sa zameriava na dospievajúcu mládež. 

Cieľom autorov bolo spracovať túto historickú problematiku zrozumiteľne, ale zároveň pútavou a zábavnou formou. Koncepcia predloženej publikácie pritom presahuje rámec pracovného zošita a poskytuje aj základné informácie týkajúce sa jednotlivých etáp vývoja našej armády zasadených do historického kontextu. Pracovný zošit je primárne určený pre žiakov vo veku 14 – 18 rokov a zahŕňa vyše 60 aktivít, ktoré sú zamerané na komplexný rozvoj žiaka. Obsahuje rôzne úlohy, ktoré rozvíjajú široké spektrum kognitívnych a jazykových zručností, podporujú pamäť, kritické a analytické myslenie, čítanie s porozumením, zlepšujú slovnú zásobu a gramatiku, podporujú tvorivosť, zlepšujú jazykové a vyjadrovacie schopnosti a budujú pozitívny vzťah k podpore samostatného učenia. Autori pritom pracujú s rôznymi dobovými prameňmi a fotografiami zbierkových predmetov, ktoré sú vystavené v expozícii, ale aj s aplikáciami a článkami, ktoré sú výsledkom odbornej činnosti VHÚ. Súčasťou je aj spoločenská hra V paľbe diel a treskote mín, ktorá bola inšpirovaná priebehom Karpatsko-duklianskej operácie. 

Text: VHÚ
Foto: VHÚ
 

Fotogaléria

Návrat na začiatok stránky