Preskočiť na hlavný obsah Preskočiť na bočnú lištu

Výstava Hrdinovia odboja na Bratislavskom hrade

Aktualizované:
Výstava Hrdinovia odboja na Bratislavskom hrade
Výstava Hrdinovia odboja na Bratislavskom hrade
Slovenské národné múzeum - Historické múzeum,  spolupráci s Vojenským historickým ústavom v Bratislave a Múzeom Slovenského národného povstania v Banskej Bystrici, sprístupní od  1. septembra 2023 na Bratislavskom hrade pre verejnosť výstavu Hrdinovia odboja. Výstavný projekt na Bratislavskom hrade sa koná pri príležitosti dvojitých výročí: Slovenského národného povstania a Dňa Ústavy Slovenskej republiky.

Výstava obsahuje viac ako 100 predmetov približujúcich nielen úspechy, ale aj tragédie vybraných slovenských účastníkov československého zahraničného a domáceho odboja v rokoch 2. svetovej vojny. Vystavené dvoj a trojrozmerné zbierkové predmety sú nielen od organizátorov výstavy, ale aj od súkromných osôb. Výnimočné sú predmety, ktoré Slovenské národné múzeum nedávno získalo alebo plánuje získať do svojich zbierok, ako je portrét Maríny Paulínyovej a salón Imricha Karvaša, vtedajšieho guvernéra Slovenskej národnej banky, významného podporovateľa domáceho odbojového hnutia a Slovenského národného povstania. Taktiež bude možné vzhliadnuť osobné predmety Jozefa Gabčíka, veliteľa skupiny Anthropoid, účastníka spravodlivej odplaty (atentátu) na zastupujúceho ríšskeho protektora v Čechách a na Morave, SS-Obergruppenführera Reinharda Heydricha.

Výstava vzdáva česť tisícom Slovákov, príslušníkom národov a národností žijúcich na území Slovenska, ktorí sa počas 2. svetovej vojny zapojili do bojov proti nacistickému Nemecku a jeho satelitom, a to nielen v československých vojenských jednotkách v zahraničí, v povstaleckej 1. čs. armáde na Slovensku a v domácom partizánskom hnutí, ale aj v armádach iných štátov protifašistickej koalície, či v hnutiach odporu na území okupovaných krajín.

Výstavu Hrdinovia odboja budú môcť navštíviť záujemcovia od 1. septembra 2023 do konca augusta 2024 na II. poschodí Bratislavského hradu.

Text - Foto: SNM - HM, VHÚ

Plagát

Fotogaléria

Aktualizované:
Vypublikované:
Návrat na začiatok stránky