Život v službe vlasti : Pamätnica vydaná pri príležitosti životného jubilea Imricha Purdeka
Aktualizované: —
Život v službe vlasti : Pamätnica vydaná pri príležitosti životného jubilea Imricha Purdeka
Život v službe vlasti : Pamätnica vydaná pri príležitosti životného jubilea Imricha Purdeka / Zost.: Vladimír Segeš – Božena Šeďová. Bratislava : Vojenský historický ústav, 2023, 295 s., fotogr., pram. a lit. ISBN 978-80-89523-92-4.
V prvej časti pamätného zborníka – Spomienky a zdravice si na I. Purdeka spomínajú dávnejší kolegovia a súčasní priatelia, ktorí približujú spoločne strávené roky v rámci stredoškolského a vysokoškolského štúdia, pôsobenie v čs. armáde, ale predovšetkým na Ministerstve obrany SR a vo Vojenskom historickom ústave. Príspevky druhej časti už majú vedecký charakter a sú zaujímavou mozaikou slovenských dejín od rytierstva v stredovekom Uhorsku až po americko-slovenské vzťahy v 70. rokoch 20. storočia. Venujú sa napríklad vojenskej symbolike v znakoch stolíc na Slovensku, vzťahu armády a mestskej spoločnosti v medzivojnovom období, slovenskej armáde v období 2. svetovej vojny, čs. armáde v súvislosti s prvým výročím vojenskej intervencie v auguste 1968, ale aj múzejným súvislostiam vojenských dejín. Vojenské osobnosti prezentujú príspevky o legionárovi Aloisovi Hégrovi, významnom letcovi plk. Júliusovi Trnkovi a generálovi Jánovi Ambrušovi. Ako každú, aj túto pamätnú publikáciu uzatvára bibliografia publikačnej tvorby jubilanta Imricha Purdeka.
02.05.1701 - Vypukla vojna o španielske dedičstvo, najkrvavejší konflikt 18. stor. Trvala 12 rokov. Prebiehala súčasne na troch kontinentoch. Vojna sa dotkla aj územia Slovenska a jeho obyvateľov. Súčasťou vojny bolo aj povstanie Františka II. Rákociho (1703-1711).
02.05.1903 - Narodil sa Ján Šmigovský (v Bronswille – USA). Bol dôstojníkom slovenskej armády, veliteľom vojenskej pechotnej školy v Nitre, ktorý sa nepridal k SNP. „Za zradu na Národnom povstaní“ odsúdený na trest smrti a popravený (†9.10.1945).
02.05.1915 - V rámci bojov v 1. svetovej vojne nastal na východnom fronte rozhodujúci zlom. Rakúsko-uhorskej a nemeckej armáde sa podaril prielom pri Gorliciach (Poľsko). Ruská armáda bola prinútená stiahnuť sa z Karpát i územia Poľska
02.05.1918 - Najvyššia vojenská rada Dohody, zložená z predstaviteľov VB, Francúzska a Talianska, rozhodla, že čs. légie v Rusku majú byť čo najrýchlejšie dopravené do Francúzska.