HALLON, Ľudovít a kol. Kronika Slovenského štátu 1939 – 1941. Praha : Ottovo nakladatelství, s. r. o., 2019, 272 s. : fotogr., reg., pram. a lit. ISBN 978-80-7451-754-9. [Autorský kolektív: Igor Baka, Martina Fiamová, Ľudovít Hallon (vedúci aut. kolektívu), Ján Hlavinka, Ľubica Kázmerová, Jaroslava Roguľová, Miroslav Sabol, Michal Schvarc].
Kolektívna monografia autorov Historického ústavu SAV a Vojenského historického ústavu príťažlivou formou prezentuje udalosti, osobnosti a atmosféru prvých rokov existencie jedného z najkomplikovanejších období novodobej slovenskej histórie – vojnovej Slovenskej republiky. Chronologicky spracovaná textová časť kroniky, dotvorená množstvom fotografického a obrazového materiálu, približuje vznik slovenského štátu, vývoj jeho mocensko-represívneho aparátu, ideové ukotvenie slovenskej politickej reprezentácie a jeho dôsledky, činnosť paramilitantných organizácií, armádnych a bezpečnostných zložiek, gradujúce sa perzekučné, predovšetkým protižidovské praktiky, formovanie zahraničného a domáceho odboja, všemocnú silu propagandy autoritárskeho režimu, jednotlivé oblastí národného hospodárstva, charakter a rozvoj školstva, vedy, kultúry, umenia, zdravotníctva, športu a pod. Prvá časť kroniky končí vstupom Slovenskej republiky do vojny proti ZSSR 22. júna 1941. Textovú faktografiu umocňuje chronologický prierez najdôležitejších udalostí, nielen slovenského, ale aj medzinárodnopolitického a vojnového diania, uvedený na každej dvojstrane. Autorské zloženie monografie je garanciou objektívnosti a zrozumiteľné a prehľadné mnohospektrálne spracovanie ju predurčuje širokej čitateľskej verejnosti.
07.12.1922 - Vyšlo vládne nariadenie o zriadení čs. vojenského vyznamenania, Radu Bieleho leva.
07.12.1930 - V Prahe slávnostne otvorili Štefánikov dom, spolkové, kultúrne a spoločenské stredisko dôstojníkov čs. armády.
07.12.1941 - Japonci zaútočili na americkú flotilu v Tichom oceáne, ktorá kotvila v prístave Pearl Harbor na Havaji. Napadli tiež americké základne na Filipínach, Guamu, Midway a britské základne v Malajzii a Honkongu.
07.12.1944 - Generálny štáb Červenej armády vydal nariadenie na vytvorenie 1. čs. zmiešanej leteckej divízie do 30.1.1945.
07.12.1988 - Michail Gorbačov predstavil na Valnom zhromaždení OSN návrh, že ZSSR v časovom horizonte do 2 rokov jednostranne zníži pozemné sily o 500 000 osôb a z územia ČSSR, NDR a MĽR stiahne do roku 1991 šesť tank. divízií a následne ich zruší.