Pramene k vojenským dejinám Slovenska III/1. 1711 – 1792
Aktualizované: —
Pramene k vojenským dejinám Slovenska III/1. 1711 – 1792
SEGEŠ, Vladimír – ŠEĎOVÁ, Božena, eds.: Pramene k vojenským dejinám Slovenska III/1. 1711 – 1792. Bratislava : Vojenský historický ústav, 2019, 243 s., obr., pram. a lit. ISBN 978-80-89523-56-6.
Prezentovaný zväzok, podobne ako predchádzajúce zväzky pramennej edície VHÚ, predstavuje zaujímavý výber súvekých dokumentov, týkajúcich sa nielen vojenských aspektov slovenských, resp. uhorských dejín, ale aj súvisiacich aspektov vojensko-politických, geopolitických, štátnopolitických, spoločensko-ekonomických a pod. Súbor 55 primárnych dokumentov (v preklade do slovenského jazyka alebo v súdobej slovenčine) obsahuje rôzne listy a korešpondenciu, vojenské normatívy, reglementy, prísahy, zákonné články, inštrukcie, súpisy a výkazy. Okrem oficiálneho vojenského diania pramene približujú aj vojenskú každodennosť, ducha doby, zvyky a mravy, dobový spôsob vyjadrovania i vzdelanostnú a kultúrnu úroveň jednotlivých skupín a vrstiev spoločnosti v danom období a prostredí. Konkrétnym dokumentom predchádza rozsiahly prehľad historického vývoja takmer celého 18. storočia. Každý dokument je vybavený prehľadným perexom, poznámkovým aparátom a údajmi o uložení, edíciách, prípadne predmetnej literatúre. Prácu s prameňmi má uľahčovať chronologický prehľad najdôležitejších udalostí, prehľad panovníkov, uhorských hodnostárov, ako i prehľad hodnostného označenia v habsburskej armáde obdobia dynastických vojen.
01.05.1517 - Majiteľ hradu a panstva Slovenská Ľupča Ladislav Dóci prepadol, vyraboval a podpálil mesto Brezno, s ktorým mal predtým viacero sporov. Dóciho ozbrojenci pozabíjali desiatky breznianskych mešťanov.
01.05.1711 - Na Majténskom poli neďaleko Satmáru kurucké vojská zložili zástavy na znak porážky posled. protihabsburs. stavovského povstania (Rákociho II.). Satmár. mierom si uhorská šľachta obhájila výsady a Habsburgovci posilnili svoje výsostné postavenie.
01.05.1854 - V Uhorsku zrušili výnimočný stav (zavedený po porážke revolúcie v r. 1849), ktorý prísne obmedzoval pohyb obyvateľstva. Bez úradného povolenia sa nesmel nikto vzdialiť na viac ako 6 míľ (10 km) od svojho bydliska, inak bol potrestaný väzením a pokutou.
01.05.1918 - V Liptovskom Mikuláši sa prvý raz od vypuknutia vojny konalo prvomájové zhromaždenie. Okrem požiadavky na uzavretie spravodlivého mieru tam zaznela aj požiadavka bezpodmienečného uznania práva na sebaurčenie národov Rakúsko-Uhorska.
01.05.1945 - Vojská 4. ukrajinského frontu oslobodili Čadcu.
01.05.2004 - Slovensko sa spolu s Maďarskom, Českom, Poľskom, so Slovinskom, s Maltou, Cyprom, Litvou, Lotyšskom a Estónskom stalo členom EÚ.