CSÉFALVAY, František – PÚČIK, Miloslav, zost.: Slovensko a druhá svetová vojna. Zborník príspevkov z medzinárodnej vedeckej konferencie v Bratislave 29. – 31. mája 2000.
Bratislava : Vojenský historický ústav, 2000, 427 s.
Publikované príspevky prednesené na konferencii z príležitosti 55. výročia konca druhej svetovej vojny sa venujú širokému spektru otázok usporiadaných v dvoch paneloch. V rámci prvého panelu „Slovensko pod nemeckou nadvládou 1939 – 1945“ vojenskí historici, ako aj historici Historického ústavu SAV, tiež vedeckí pracovníci z vojenskohistorických pracovísk v Budapešti a SRN priblížili široké témy: rozbitie ČSR a odraz v informáciách diplomatov a spravodajcov, hodnotenie vojnovej Slovenskej republiky v historiografii za posledné desaťročie, pohľad na dejiny 2. svetovej vojny v ruskej historiografii na konci 20. storočia; z pohľadu maďarského historika to bol príspevok o vzťahu Maďarska a 1. Slovenskej republiky, príspevky sa dotkli základných otázok vnútropolitického a zahraničnopolitického života 1. SR, Homolovho puču v českej a slovenskej historiografii. Referátom Slovensko vo vojenských kalkuláciách Nemeckej ríše 1939-45 prispel vojenský historik zo SRN. Druhý panel „Spoločnosť a armáda na Slovensku v rokoch 1939 – 1945“ rovnako zahrnul široký okruh otázok: slovenská armáda a spoločnosť, účasť slovenskej armády na východnom fronte, či už pozemných vojsk, alebo obrnených jednotiek, ako aj príslušníkov Vzdušných zbraní. Tiež do kontextu príspevkov bol zahrnutý referát o slovenských jednotkách nasadených na výstavbu opevnení v Taliansku, či o konci slovenskej armády. Ústupové boje maďarských vojsk na území Slovenska 1944 – 1945 boli hlavnou náplňou príspevku maďarského vojenského historika.
17.03.1901 - V Sankt Peterburgu (Petrohrad) sa prejavili výtržnosti proti cárovi, keď zaútočili na Kazanskú katedrálu a rozdávali letáky proti cárovi na uliciach. Chceli prerušiť omšu na protest proti exkomunikácii L. N. Tolstého. Výtržnosti potlačili kozáci.
17.03.1934 - V Rakúsku, Maďarsku a v Taliansku boli podpísané rímske protokoly – fašistický náprotivok Malej dohody (ČSR, Rumunsko, Juhoslávia).
17.03.1948 - Francúzsko, Spojené kráľovstvo a štáty Beneluxu podpísali bruselskú zmluvu, predchodcu zmluvy o NATO.