Preskočiť na hlavný obsah Preskočiť na bočnú lištu

Deň hrdinov Karpatsko-duklianskej operácie a 75. výročie Karpatsko-duklianskej operácie

Aktualizované:
Deň hrdinov Karpatsko-duklianskej operácie a 75. výročie Karpatsko-duklianskej operácie
Deň hrdinov Karpatsko-duklianskej operácie a 75. výročie Karpatsko-duklianskej operácie
V nedeľu 6. októbra 2019 sa na pietnych miestach na Dukle a vo Svidníku pri príležitosti Dňa hrdinov Karpatsko-duklianskej operácie a 75. výročia Karpatsko-duklianskej operácie, za účasti prezidentky SR Zuzany Čaputovej, premiéra vlády SR Petra Pellegriniho, predsedu Národnej rady SR Andreja Danka, ministra obrany SR Petra Gajdoša, ministerky vnútra SR Denisy Sakovej, ďalších členov vlády SR, generality Ozbrojených síl SR, ministra obrany ČR Lubomíra Metnara a viacerých vzácnych hostí z domova i zo zahraničia, uskutočnili spomienkové stretnutia štátno-reprezentačného charakteru, aby pripomenuli hrdinstvo československých a sovietskych vojakov, ktorí v tejto operácii pri bojoch za oslobodenie Slovenska zaplatili najvyššiu daň – svoje životy.
Podľa zaužívanej tradície z minulých rokov sa aj tentokrát spomienkové akty začali najskôr na Pamätníku československého armádneho zboru v ZSSR na Dukle. Na tomto mieste prezidentka SR, premiér vlády SR, ako aj predseda Národnej rady SR vo svojich príhovoroch zdôraznili, že je potrebné uvedomiť si hrdinstvo a obetu ľudí, ktorí v jednej z najťažších horských operácií druhej svetovej vojny bojovali za slobodu nášho národa, ktorá sa nerodila ľahko a priniesla so sebou veľké množstvo obetí. Poučení touto historickou skúsenosťou musíme urobiť všetko, čo je v našich silách, aby sa Slovenská republika už nikdy nestala ľahkou obeťou veľmocenského nátlaku, ozbrojeného násilia a nepriateľskej vojenskej mašinérie. Okrem toho upozornili aj na závažný fakt, že slová ako hrdinstvo, smrť, odvaha či obeta strácajú svoj pravý význam a u mladej generácie sa skôr spájajú s komiksovými hrdinami než s tými skutočnými, preto je jednou z našich úloh vrátiť týmto slovám ich skutočný obsah a priradiť k nim skutočných hrdinov z reálneho života. Následne po slávnostných príhovoroch minister obrany SR udelil pamätné medaily vojnovým veteránom, ktorí sa aktívne zúčastnili bojov za oslobodenie Slovenska, ako aj mestu Svidník.
Pietne akty kladenia vencov ako spomienka na hrdinov Karpatsko-duklianskej operácie sa potom už tradične uskutočnili aj pri soche armádneho generála Ludvíka Svobodu a pri Pamätníku sovietskej armády vo Svidníku. Oslavy výročia boli taktiež spojené s už tradičnou slávnostnou prehliadkou najskôr Vyhliadkovej veže na Dukle a potom aj Centrálnej expozície Múzejného oddelenia Svidník Vojenského historického múzea. Zaujímavým spestrením programu osláv bola napokon aj prezentácia OS SR vo forme statických ukážok ťažkej vojenskej techniky a ručných palných zbraní, ktorá prebiehala v areáli budovy Centrálnej expozície.  
 
 
Text: VHÚ
Foto: VHÚ, MOSR, TASR

Fotogaléria

Aktualizované:
Vypublikované:
Návrat na začiatok stránky