Generál Milan Rastislav Štefánik v archívnych dokumentoch ...
Aktualizované: —
GUELTON, Fréderic – BRAUD, Emmanuelle – KŠIŇAN, Michal: Generál Milan Rastislav Štefánik v archívnych dokumentoch Historickej služby francúzskeho ministerstva obrany. Z franc. orig. prel.: Kapitáň, Rudolf – Suchý, Vít; red.: Stanová, Mária
Bratislava : Vojenský historický ústav – Ministerstvo obrany SR, 2009, 180 s., ISBN 978-80-969375-7-8
Slovenský preklad autentických dokumentov s uvedením miesta pôvodu a uloženia dokumentu bol vydaný pri príležitosti 90. výročia leteckej havárie M. R. Štefánika. Dokumenty obsiahnuté v tejto edícii predstavujú celok stotridsiatich textov, listov, poznámok, sprievodných listov, telegramov, správ, cestovných príkazov, služobných rozkazov a zápisov týkajúcich sa vojenskej kariéry a vojenskej činnosti Štefánika, identifikovaných v archívoch Historickej služby francúzskeho ministerstva obrany. Dokumenty sú usporiadané chronologic-ky, prekladatelia rešpektovali ich pôvodnú formu a syntaktické a pravopisné zásahy boli robené len v prípade potreby obsahovej zrozumiteľnosti. Mnohé dokumenty sú publikované po prvý raz a sú unikátnym dokladom toho, že Štefánik bol lojálnym francúzskym občanom a vojakom, ale zároveň sa usiloval o postavenie československej armády ako symbolu a záruky národných ašpirácií Slovákov a Čechov. Obidve edície – francúzska aj slovenská – sú vybavené registrom dokumentov a fotografickou prílohou.
06.10.1920 - V záujme dosiahnutia mierového počtu čs. brannej moci stanoveného zákonom vydal prezident republiky T. G. Masaryk demobilizačný patent.
06.10.1938 - V Žiline podpísali predstavitelia takmer všetkých politických strán na Slovensku dohodu o politickej autonómii Slovenska.
06.10.1938 - Hl. veliteľ čs. brannej moci vydal armádny rozkaz, v ktorom reagoval na mníchovský diktát. Zaujímavosťou je, že rozkaz podpísal predseda vlády arm. gen. Jan Syrový, kt. mal pri tom potrebnú právomoc až od 7.10.
06.10.1944 - Sovietske vojská spolu s 1. čs. armádnym zborom vstúpili cez Dukliansky priesmyk na územie ČSR.V priestore Duklianskeho priesmyku oslobodili Vyšný Komárnik a dosiahli severný okraj Nižného Komárnika.
06.10.1944 - Kremnicu po frontálnom útoku na povstalecké územie obsadili nemecké jednotky.
06.10.1948 - Národné zhromaždenie ČSR schválilo zákon na ochranu ľudovodemokratickej republiky.
06.10.1973 - Jomkipurská vojna, 4. arabsko-izraelský konflikt, spôsobila celosvetovú naftovú krízu, najhoršiu za 25 rokov. (24.10. Sýria prijíma prímerie OSN a boje na sýrskom fronte utíchli.) Vojna zaznamenala najväčšie tankové boje od čias 2. svetovej vojny.