Legendárny husár Ladislav Škultéty-Gabriš a jeho doba.
Aktualizované: —
Legendárny husár Ladislav Škultéty-Gabriš a jeho doba.
SEGEŠ, Vladimír. Legendárny husár Ladislav Škultéty-Gabriš a jeho doba. Bratislava : Vojenský historický ústav, 2021, 243 s. : obr., pram. a lit.
ISBN 978-80-89523-75-7.
Vojenské pôsobenie najdlhšie pôsobiaceho husára habsburskej armády Ladislava Škultétyho-Gabriša približuje v publikácii známy vojenský historik v kontexte vojnového i mierového európskeho diania druhej polovice 18. a prvej polovice 19. storočia, najmä v súvislosti dynastických vojnových konfliktov, protiosmanských bojov a protifrancúzskych koaličných vojen. Opisuje tiež vývoj vojenstva naprieč desaťročiami, organizáciu a rozmach habsburskej armády, jej výzbroje a výstroja, zmeny vo vojenstve v dôsledku napoleonských vojen a pod. Autor zároveň kontextuálne vizualizuje čitateľovi postavenie obyčajného jednotlivca a slovenského národa vo vzťahu k habsburskému fenoménu. Pútavý text dokumentuje aj množstvom obrázkového materiálu, v prílohách uvádza dobový slovenský preklad vojenských predpisov o povinnostiach a oddanosti prostého vojaka, preklad vojenskej prísahy podľa reglementu z roku 1786 i spôsob a formy jej vykonania. Publikáciu uzatvára prehľadný vojenský itinerár L. Škultétyho-Gabriša. Napriek značnej absencii priamych dobových údajov o najstaršom husárovi v dejinách, autor ponúka čitateľovi viaceré, na Slovensku málo známe, historické skutočnosti.
28.09.1396 - Križiacke vojsko pod velením uhorského kráľa Žigmunda Luxemburského v bitke pri Nikopole (Bulharsko) podľahlo osmanskej presile pod vel. sultána Bajazida.
28.09.1919 - Čs. légie v Rusku uzavreli s boľševikmi dohodu o prímerí.
28.09.1939 - Zriadením 1. čs. náhradného práporu sa v Agde začala výstavba čs. vojska vo Francúzsku.
28.09.1939 - Kapitulovala Varšava, ale posledné jednotky sa vzdali až 5. októbra. Poľská vláda nekapitulovala, ale ušla z krajiny.