Preskočiť na hlavný obsah Preskočiť na bočnú lištu

Pohľadnica: Slávnosť odovzdávania zástavy (Košice, 28. 10. 1930)

Aktualizované:
Pohľadnica: Slávnosť odovzdávania zástavy (Košice, 28. 10. 1930)
Pohľadnica: Slávnosť odovzdávania zástavy (Košice, 28. 10. 1930)
Metropola východného Slovenska Košice plnila aj v medzivojnovom období úlohu významného posádkového mesta, v ktorom okrem Zemského vojenského veliteľstva bolo dislokovaných niekoľko vojenských jednotiek. Po unifikácii československej brannej moci tu na základe výnosu MNO čj. 540.560-dělostř.1992 vznikol 1. januára 1923 v podriadenosti 11. poľnej delostreleckej brigády a 11. divízie aj Delostrelecký pluk 11 so sídlom v Malých delostreleckých kasárňach (komplex budov na dnešnej Poštovej a Moyzesovej ulici), neskôr premenovaných na II. Rákoczi Ferenc laktánya, od roku 1946 po zlúčení s Veľkými delostreleckými kasárňami známe ako kasárne Jána Žižku z Trocnova, neskôr  tzv. Malinovského kasárne (súčasná Moyzesova ul. a „stará športová hala“). Okrem veliteľstva mal pluk vo svojej podriadenosti tri delostrelecké oddiely a náhradnú batériu. Súčasťou veliteľstva bola aj hospodárska správa, technická správa a spojovacia čata.

Bojová zástava – štandarda bola pluku odovzdaná Mestom Košice počas osláv „sviatku slobody“ – dvanásteho výročia vzniku republiky, ktoré sa konali 27.   – 28. októbra 1930, ako prejav lojality a záväzku, že pluk bude brániť republiku a mesto do poslednej kvapky krvi. Podrobne túto udalosť spomínajú aj noviny Slovenský východ z 30. októbra 1930: „Samotné oslavy začali už v predvečer sviatku, 27. októbra na radnici, kde slávnostné prejavy predniesol okrem iných aj zemský vojenský veliteľ gen. Šnejdárek. Nasledoval hudobný koncert pešieho pluku 32 pred divadlom. Večer mesto oslavovalo, skauti pod Hradovou zapálili vatru a k pomníku gen. Štefánika položili veniec. Oslavy ukončili sprievody a púšťanie lampiónov. Vrcholom bola akadémia v divadle a slávnostná večera dôstojníckeho zboru Delostreleckého pluku 11 v Schalkháze. 28. októbra oslavy pokračovali slávnostnou prehliadkou – vypálením 11 delových rán, slávením slávnostných bohoslužieb a zhromaždením celej košickej posádky na Rákociho okružnej ulici a vojenskou prehliadkou, ktorú vykonal gen. Šnejdárek. Následne prešiel celý sprievod na priestranstvo Legionárskeho námestia, kde bol zhromaždený celý pluk. Tam veliteľovi pluku, pplk. gš. Bartošovi, bojovú zástavu od starostu mesta, Dr. Mutňanského, odovzdal generál Šnejdárek, ktorý zastupoval ministra národnej obrany. Nasledovalo slávnostné defilé celej košickej posádky s Delostreleckým plukom 11 v čele pred pomníkom generála Štefánika a po Hlavnej ulici.“

Tvar, ako aj vyhotovenie štandardy vychádzali z jednotného záväzného vzoru pre štandardy delostreleckých útvarov, ktorý bol zavedený nariadením ministerstva národnej obrany z júna 1929. Išlo o menšiu vystuženú zástavu, ktorá pripomínala husitský vzor. Mala tvar vypnutého listu, po diagonále ktorej vzdialenejší cíp bol zaoblený a dolný cíp bol ukončený ozdobnou šnúrou s tzv. žaluďom so strapcami. Lícna strana bola červenej farby s bielym lemom, pričom v červenom poli bol umiestnený symbol z malého štátneho znaku – strieborný dvojchvostý lev so zlatou korunkou nesúci na prsiach červený štítok s troma modrými vrchmi, z ktorých na prostrednom bol vztýčený strieborný dvojramenný kríž. V hornom okraji lemu je nápis „NÁM TVRZ – NEPŘÁTELŮM HRÁZ“. Na základe existencie jednotného vzoru možno predpokladať, že na rubovej strane béžovej farby bol umiestnený erb mesta Košice, nad ním prechádzal v tvare oblúka nápis „MESTO KOŠICE“, v spodnej časti bol uvedený názov jednotky „DĚLOSTŘELECKÝ PLUK 11“. K štandarde boli pripevnené štyri stuhy, na ktorých podľa predpisov mal byť na lícnej strane označený darca, ktorý stuhu daroval, na rubovej strane boli vyobrazené krajové motívy a heslá. Jednu stuhu venovalo mesto (pripol ju starosta mesta Dr. Mutňanský) s nápisom „BÁTRAN ELŐRE“ (Smelo vpred!). Stuhu „LEGIONÁŘI V KOŠICÍCH“ pripli samotní legionári a na rubovej strane mala nápis „BRÁŇ PRAVDU – BRÁŇ ŠTÁT“. Tretiu stuhu venoval Sokol s nápisom „NA STRÁŽ!“ a štvrtú Slovenská liga s heslom „NEPRIATEĽOM ZMAR A VLASTI ZDAR!“. 

Pohľadnica s fotografiou vojakov na koňoch počas prehliadky ulicami Košíc vznikla pri príležitosti slávnostného odovzdávania bojovej zástavy Delostreleckému pluku 11 v Košiciach 28. októbra 1930. Sprievod bol odfotený pri prehliadke ulicami mesta na rohu ulíc Rákociho okružná a Štúrova okružná (dnešná križovatka Moyzesovej a Štúrovej ulice), v pozadí je rozľahlá budova súčasného Krajského riaditeľstva Policajného zboru SR. Pohľadnica je vytlačená na tvrdom papieri s rozmermi 139 x 88 mm. Plnila najmä spomienkovú funkciu, keďže jej pôvodný majiteľ (neznámy) sa ako osobná stráž zúčastnil na slávnostnom akte. Do zbierkového fondu múzea bola zaradená v roku 2019.
 

Použité zdroje:

VHÚ – VHM Piešťany, Zbierka XXII – Písomnosti, P 293 – Pohľadnica: Slávnosť odovzdávania zástavy (Košice, 28. 10. 1930), katalogizačný záznam.
Štandarda Košíc delostreleckému pluku 11. In Slovenský východ, roč. 12, 1930, č. 242, s. 1.
Oslavy sviatku svobody v Košiciach. Program osláv 27., 28. a 29. októbra. In Slovenský východ, roč. 12, 1930, č. 245, s. 2.
28. október v Košiciach. Spontánna oslava štátneho sviatku. Štandarda delostreleckému pluku 11. In Slovenský východ, roč. 12, 1930, č. 249, s. 1. 
FIDLER, Jiří – SLUKA, Václav. Encyklopedie branné moci Republiky Československé 1920 –1938. Praha : Libri, 2006, s. 768.
KIRÁĽ, Robert – GEMBICKÝ, Juraj. K. u. K – Košické kone... Dostupné online: https://www.pamiatky.sk/page/k-u-k-kosicke-kone/

Text/Foto: PhDr. Viera Jurková, VHÚ – VHM Piešťany

Fotogaléria

Aktualizované:
Vypublikované:
Návrat na začiatok stránky