Preskočiť na hlavný obsah Preskočiť na bočnú lištu

Účasť vojenských múzejníkov zo Svidníka na športovo-brannom dni s OS SR v Tokajíku

Vypublikované:
Športovo-branný deň s OSSR v Tokajíku - 1
Dňa 27. októbra 2023 sa v Múzeu tokajíckej tragédie v Tokajíku (okres Stropkov) uskutočnil premiérový ročník športovo-branného dňa s Ozbrojenými silami SR. Súťaž bola určená pre žiakov ôsmych a deviatych ročníkov základných škôl. Jej hlavným cieľom bolo jednak prostredníctvom rôznych pohybových aktivít, preveriť vytrvalosť a fyzickú zdatnosť jednotlivých súťažiacich, a taktiež im aj pomocou rôznych sprievodných aktivít predstaviť príbeh tragédie, ktorá sa dňa 19. novembra 1944 v Tokajíku odohrala. Súťaže sa dovedna zúčastnilo až 22 päťčlenných družstiev, ktoré vytvorili žiaci deviatich základných škôl zo Stropkova, Starej Ľubovne, Prešova, Slovenskej Kajne, Holčíkoviec, Košaroviec a Sečovskej Polianky. Podľa pôvodného plánu sa mala celá akcia spojená s branným pretekom na počesť zavraždených a vyhnaných obyvateľov Tokajíka uskutočniť v exteriéri obce a žiaci si mali na trase behu od budovy múzea až po samotné miesto tragédie zmerať sily aj v ďalších 15 súťažných disciplínach, ale z dôvodu veľmi nepriaznivého počasia bol celý koncept súťaže zmenený a realizovaný v budove obecného úradu a jej blízkom okolí. Tu si žiaci zmerali sily najmä v aktivitách, ktoré preverili ich intelekt. Čakalo ich 12 stanovíšť, kde plnili rôzne športové úlohy a riešili zložité hlavolamy. Po úspešnom splnení úloh dostali súťažiaci úryvok textu, kde sa dočítali o udalostiach spojených s tragédiou, ktorá sa v novembri 1944 v obci odohrala a počas ktorej došlo k zavraždeniu 32 miestnych mužov a vypáleniu obce. Po oboznámení sa s jednotlivými historickými súvislosťami ich čakali dva vedomostné testy s otázkami orientovanými na dejiny Slovenského národného povstania a samotnú tragédiu. Všetci účastníci súťaže si odniesli vecné a spomienkové predmety. Tri najlepšie tímy boli ocenené aj víťazným pohárom pre svoju školu a špeciálnymi vecnými cenami. Prvé miesto obsadilo súťažné družstvo zo ZŠ Holčíkovce, tesne za ním sa umiestnilo družstvo zo ZŠ Komenského Stará Ľubovňa a trojicu najlepších napokon uzavrelo ďalšie družstvo z Holčíkoviec.  

Pre prítomných bol pripravený aj bohatý sprievodný program. V rámci neho si pre žiakov pripravili veľmi zaujímavé statické ukážky výstroja a výzbroje profesionálni vojaci z OS SR, konkrétne príslušníci 65. prieskumného práporu Prešov. Okrem toho si pre žiakov pripravili aj množstvo menších pohybových aktivít, ktoré v závislosti na počasí realizovali v blízkom okolí samotného pamätníka Tokajíckej tragédie. Na parkovisku pred budovou múzea si mohli žiaci tiež pozrieť ukážky prvej pomoci realizované zdravotníkmi z OS SR. Pri vstupe do budovy múzea mal svoj prezentačný stánok taktiež Personálny úrad OS SR, ktorého pracovníci žiakov informovali o možnostiach vstupu od OS SR a poskytli im aj aktuálne informácie a zaujímavosti týkajúce sa služby v našej armáde. K dispozícii bola tiež expozícia múzea s názvom Fašistické represálie na východnom Slovensku, v rámci ktorej žiaci mohli popri zaujímavých exponátoch vidieť aj dokumentárny film o tragédii v Tokajíku. Odborní zamestnanci Múzea SNP v Banskej Bystrici prednášali o Slovenskom národnom povstaní. Veľmi zaujímavá bola tiež možnosť stať sa priamym svedkom popravy tokajíckych mužov v roku 1944, ako aj možnosť prejsť sa po vypálenej obci Tokajík prostredníctvom projekcie vo virtuálnej forme. Príslušníci Klubu vojenskej histórie Dukla z Prešova zabezpečovali formou vojenského historického tábora ukážku historickej výzbroje, rovnošiat a výstroja z obdobia druhej svetovej vojny so zameraním na armády, ktoré v blízkosti Tokajíka reálne pôsobili.

Na tomto podujatí uskutočnenom priamo oproti pamätníku, ktorý návštevníkom obce Tokajík už vyše šesť desaťročí pripomína tragické udalosti z novembra 1944, mal prostredníctvom svojho múzejného pracoviska zo Svidníka svoje zastúpenie aj Vojenský historický ústav Bratislava. Jeho zamestnanci v ňom formou statickej ukážky prezentovali dovedna 14 kusov múzejných zbierkových predmetov – ručných palných zbraní a guľometov pochádzajúcich predovšetkým z obdobia prvej a druhej svetovej vojny. Záujemcov počas prezentácie informovali o vývoji vystavených zbraní, ich zavedení do výroby, využití v jednotlivých bojujúcich armádach, ako aj o ďalších zaujímavostiach. Veľkú pozornosť medzi súťažiacimi a návštevníkmi podujatia, vrátane samotných príslušníkov OS SR, pútali už tradične predovšetkým československý ľahký guľomet ZB vzor 26 a nemecký univerzálny guľomet MG-42. Avšak nefalšovaný záujem vyvolala popri všetkých ostatných prezentovaných zbraniach najmä tá najstaršia z nich, konkrétne pechotná puška Werndl model 1867, ktorá uzrela svetlo sveta ešte v roku 1870. Okrem vyššie uvedeného poskytovali svidnícki múzejníci aj množstvo základných informácií o expozíciách VHM vo Svidníku, na Dukle a v Piešťanoch.

Mimoriadne vydarenú akciu zastrešovalo a zo svojho rozpočtu významne podporilo Ministerstvo obrany SR, avšak svoj významný podiel na jej bezproblémovom priebehu mala samozrejme aj obec Tokajík na čele so starostkou, laureátkou a víťazkou ankety Vojenský čin roka 2023, Janou Medvecovou, spolu s dobrovoľníkmi pochádzajúcimi z radov študentov a pedagógov z Gymnázia v Stropkove.

Text: VHÚ – VHM 
Foto: VHÚ – VHM

Fotogaléria

Návrat na začiatok stránky